logo: KIDP

2019-09-01

Biała lista może uprzykrzyć życie podatnikom

1 września wchodzą w życie przepisy wprowadzające nowy rejestr podatników VAT. Z jednej strony łatwiej będzie sprawdzać kontrahentów. Z drugiej – jak wskazują eksperci – firmy mogą stać się ofiarami oszustów. Będą też musiały opracować specjalne procedury. Ministerstwo już wydaje wyjaśnienia, które nie mają potwierdzenia w przepisach.

Wykaz podmiotów zarejestrowanych w specjalnym rejestrze będzie prowadzony w formie elektronicznej przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. W założeniu ma to być wygodne narzędzie służące do szybkiej weryfikacji danych kontrahentów i ich rachunków, w szczególności dotyczących rejestracji do celów VAT. Wykaz ma zminimalizować ryzyko nieświadomego udziału podatników w karuzelach VAT i ograniczyć wyłudzenia podatków.

- Niestety przepisy te będą miały także negatywne konsekwencje. Przede wszystkim w przypadku płatności przekraczających 15 tys. złotych dokonanych za pomocą karty kredytowej, kont PayPal czy za pomocą pośredników w płatnościach, co bardzo często występuje w przypadku zakupów internetowych – podkreśla Radomir Szaraniec, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Zauważa, że w takich sytuacjach płatność nie jest dokonywana na rachunek bankowy kontrahenta wskazany na białej liście i podatnik w razie kontroli będzie musiał liczyć się z ryzykiem odmowy zaliczenia wydatku zapłaconego w taki sposób do kosztów uzyskania przychodu.

Przeczytaj więcej na ten temat: https://www.prawo.pl/podatki/biala-lista-podatnikow-vat-zmiany-w-vat-od-wrzesnia-2019,464686.html